www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Lipany–tragedie nebo záchrana národa?
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=259
Stránka 1 z 3

Autor:  Jachym Hrabec [ 20.03.2006 - 17:52 ]
Předmět příspěvku:  Lipany–tragedie nebo záchrana národa?

Vim, ze na tema Lipanske bitvy se mluvi v kapitole husitske vojenstvi, ale ja bych zde chtel rozvinout diskuzi sice souvisejici s bitvou u Lipan, ale nikoli ve vojenskem duchu. Mozna to mnohym z vas prijde az kacirska myslenka z mych ust, ale ja bych se tohle tema nebal rozvinout. Co si vlastne bratri dnes, s odstupem doby a se soucasnym pohledem na "vec", co si o tom myslite? Soudite, ze porazka taborsko-sirotcich vojsk na LIpanskem poli byla pohroma, nebo vysvobozeni z bludneho kruhu valky? Nebyly uz ceske zeme valkou prilis unavene? Ekonomicky zdevastovane? Vzdyt ani spanile jizdy nemohli ekonomicky dorovnat hrozivy propad, ktery byl diky neustalym putkam jiz prakticky nezvladatelny? Nemeli prave ti obycejni lide, na kterych husitstvi nejvice stavi, nemeli uz oni dost veskere te smrti a valky? A nebal bych se vzit v potaz i veci nasledujici. Vladu Jiriho z Podebrad. Nebyla v techto souvislostech Lipanska prohra de facto vitezstvim? Nebylo husitstvi v cele s Prokopem Holym tak srdnate hajicim artikuly neco uz v te dobe preziteho? Neposunul se vyvoj v cechach uz dal? A doufam, ze po tomto se ma hodnost nezmeni na "krizak". :wink:

Autor:  Dorful [ 20.03.2006 - 18:27 ]
Předmět příspěvku: 

Nepovažuji tuto bitvu za národní tragédii ani za osvobození od teroru.
Profesonální polní vojska složená s cizinců už ale rozhodně neměla s původní myšlenkou moc společného a s jejich morálkou neměli šanci, podobně jako dříve křižácká vojska.
A potom je stará pravda, že revoluce požírá svoje děti a radikálové každé revoluce končí většinou špatně, ačkoliv bez nich by revoluce neměla šanci...

Autor:  Jiří Motyčka [ 20.03.2006 - 23:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: Lipany–Tragedie nebo zachrana naroda

Jachym Hrabec píše:
...Nebylo husitstvi v cele s Prokopem Holym tak srdnate hajicim artikuly neco uz v te dobe preziteho? Neposunul se vyvoj v cechach uz dal? ...

Kategoricky musím prohlásit, že nikoliv! Naopak. 4 pražské artikuly byť v pražském, orebském nebo táborském znění byly programem, který celé hnutí sjednocoval a zastřešoval. A každá revoluce bez programu má jepičí život. Artikuly, o nichž se jednalo i v Basileji, se přeměnily v Basilejská a později Jihlavská kompaktáta. Ze 4 článků v nezměněné podobě zůstal "pouze" kalich, ostatní 3 už měly hodně daleko do původního znění. Prokopovi srdce krvácelo, když viděl, kam vývoj směřuje, ale on už se vyhlášení Jihlavských kompaktát nedožil. Neskonale milosrdný Bůh si ho k sobě povolal z Lipanského bojiště. Je třeba si však uvědomit, že i oficiálně povolené dvojvěří s utrakvisty přijímajícími eucharistii i v podobě vína, bylo něco v tehdejší Evropě neuvěřitelného. Papežská kurie se s tím v podstatě nikdy nesmířila.
Ještě krátce k Lipanům. Nechci se opakovat. Drtivá většina země prahla po míru. V tomto smyslu byly Lipany vysvobozením pro stát i jeho obyvatele. Je však třeba odmítnout názor, který se často objevuje i dnes, že Lipany končí husitství a že polní bratrstva u Lipan vzala za své. Ani jedno není pravda. Po Lipanech prameny mlčí o sirotcích, ale táboři v obměněné podobě vytrvali do r. 1452. Lipany husitství nekončí, to je pouze přání, které je otcem myšlenky.

Autor:  Jachym Hrabec [ 21.03.2006 - 11:16 ]
Předmět příspěvku: 

Nojo, ale nejsou prave Jihlavska kompaktata dukazem toho, ze artikuly v puvodni podobne nemeli sanci na uznani, ze tedy byly neco, co prezilo svoji dobu a diky tomu mohlo dojit ke "kompromisu" v podobe kompaktat?
No ono po pravde neco tak velkeho, jakym bylo husitske revolucni hnuti ani nemohla ukoncit jedna prohrana bitva. :wink:

Autor:  Jiří Motyčka [ 21.03.2006 - 11:59 ]
Předmět příspěvku:  Kompaktáta...

Jachym Hrabec píše:
Nojo, ale nejsou prave Jihlavska kompaktata dukazem toho, ze artikuly v puvodni podobne nemeli sanci na uznani, ze tedy byly neco, co prezilo svoji dobu a diky tomu mohlo dojit ke "kompromisu" v podobe kompaktat?...

Ano, kompaktáta byla velkým kompromisem, větší částí v neprospěch husitů. Proto nejradikálnější složky husitství (táboři) je ani neuznaly a byl by to velký problém i pro Prokopa Holého, který by nutně musel být výsledkem frustrován. To bezpochyby. Ale vítězný kalich, bratři, veřte mi, ten přetrumfl oslabení ostatních 3 článků.
Příjímání podobojí a symbol kalicha se staly hlavními atributy protestantských církví vzniknuvších až o 100 let později!

Autor:  Vena [ 22.03.2006 - 22:35 ]
Předmět příspěvku: 

souhlasim s Jáchymem Hrabcem,ale i s Jiřím Motyčkou.to je teda dobrý rozpolcení......

Autor:  Jachym Hrabec [ 23.03.2006 - 11:58 ]
Předmět příspěvku: 

Vena píše:
souhlasim s Jáchymem Hrabcem,ale i s Jiřím Motyčkou.to je teda dobrý rozpolcení......


Souhlas vic s Jirkou. Ja spise jen tak spekuluji, jak je mym dobrym zvykem. :wink:

Autor:  Sabin [ 24.03.2006 - 10:53 ]
Předmět příspěvku: 

Nemyslím si, že by byly artikuly přežity. Ke kompaktátům došlo jinou cestou (dohody, oslabení vojenské síly, nemohoucí politika, atd.). Pokud se jedinec zamyslí, tak jsou artykuly stále aktuální i pro současnost. Můžeme je přeci najít v protestantských církvích.
Jachym Hrabec píše:
Nojo, ale nejsou prave Jihlavska kompaktata dukazem toho, ze artikuly v puvodni podobne nemeli sanci na uznani, ze tedy byly neco, co prezilo svoji dobu a diky tomu mohlo dojit ke "kompromisu" v podobe kompaktat?

Autor:  Sabin [ 24.03.2006 - 10:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kompaktáta...

Ano! Tohle je neuvěřitlená věc!
Také bych chtěl ještě vyzdvyhnout, už tady zmiňovanou věc, že Čechy (ne celé České království) bylo ostrovem náboženské svobody uprostřed temného, zpátečnického a dogmaty svázaného světa. Alespoň na pár let.
Jiří Motyčka píše:
Příjímání podobojí a symbol kalicha se staly hlavními atributy protestantských církví vzniknuvších až o 100 let později!

Autor:  Martin Picek [ 29.03.2006 - 18:43 ]
Předmět příspěvku: 

Mne se líbí nejvíce Čornejovo označení Lipanská křižovatka. Tragédie to rozhodně nebyla, bylo to logické završení dlouhodobého revolučního procesu. Každá revoluce přece požírá své děti. Stejně je s podivem, že ekonomika země unesla tak dlouhou válku.
Husitská revoluce z pohledu obyčejného "pracujícího" člověka jistě nevypadala tak dramaticky. Nakonec vzpomeňme, jak po bitvě propustilo vojsko utrakvisticko-katolické koalice sedláky, které radikálové násilím přinutili k vojenské službě. Zatímco "kasaličtí" a jiná zběř skončili v zapálených stodolách.
Po Lipanech ale boje neskončily. Po obsazení Hradce Králové a Sionu válčili vítězové od Lipan mezi sebou. Nový král Albrecht Habsburk musel čelit kališnicko-polské straně.
Ovšem za pár let, za krále Holce, byla v Čechách za groš ovce! A v r. 1451 se podivuje A. S. Piccolomini, že v Táboře jsou "mnozí měšťané znalí latinské řeči, neboť toto věrolomné plémě lidské má tu jedinou dobrou vlastnost, že miluje vzdělání". A kdeže byli bratří se svou rovností, káděmi a cepy.
Jelikož bydlím v Českém Brodě, je pro mne Lipanská bitva zvlášť zajímavá. Vojsko utrakv.-kat. koalice totiž 27. května 1434 dobývalo naše město, které patřilo tehdy do sirotčího svazu a radikálové mu vytáhli na pomoc od Kouřimi. Obležení bylo zrušeno a obě strany se srazili u Lipan. Na zápis ve staré Brodské knize jsme obzvláště hrdí. Ale tím vás zatěžovat nebudu.

Autor:  Jiří Motyčka [ 29.03.2006 - 20:25 ]
Předmět příspěvku:  Regionální dějiny

Martin Picek píše:
...Obležení bylo zrušeno a obě strany se srazili u Lipan. Na zápis ve staré Brodské knize jsme obzvláště hrdí. Ale tím vás zatěžovat nebudu.

Martine, tím bys nás vůbec nezatěžoval, naopak. Všimni si, jak je na našem fóru málo příspěvků z regionálního dějepisu. A proto jste-li na onen zápis hrdí a jedná-li se o nějakou byť zdánlivou maličkost, sem s tím. Někdy jsou právě "drobné" detaily týkající se regionu velmi zajímavé, vím, o čem mluvím. (I když já nejsem ten správný příklad, neboť moje zaměření je na "velké" dějiny a na ty regionální mi pak nezbývá prostě čas. :( )

Autor:  Martin Picek [ 30.03.2006 - 10:10 ]
Předmět příspěvku: 

Fajn, tak já to najdu a napíšu to sem. Ono je s tím spojeno více zajímavého. Např. městským hejtmanem byl v té době jakýsi rytíř Jan řečený Čert jinak Anděl. Původem novoměstský řemeslník - prknař.

Autor:  Martin Picek [ 31.03.2006 - 09:51 ]
Předmět příspěvku: 

Takže k té v podstatě drobné epizodě, která způsobila, že poslední velká bitva husitské revoluce byla právě u Lipan.

27. května 1434 přitáhlo vojsko kališnicko-katolické koalice k Českému Brodu, který patřil k sirotčímu svazu. 13 000 mužů se 720 vozy obklíčilo město, ve kterém žilo asi 1200 obyvatel. O počtu obránců si asi každý může učinit hrubou představu (max. 400 mužů + malá sirotčí posádka). Opevnění tvořila zeď bez věží silná asi 1,6 m výšky cca 7 m, lehce ohrazený parkán a příkop. Věže zajišťovaly pouze 3 brány.
Město odmítlo kapitulaci a vojsko koalice zahájilo útoky na hradby. Brodským hejtmanem byl rytíř Jan řečený Čert, podle všeho charakterní a statečný člověk (na rozdíl od předchozího hejtmana Bartoně).

V nejstarší českobrodské městské knize je uveden následující zápis (originál je v latině):
"O svátek Těla Kristova na tu slabiku In (27.5.) bylo město naše od pánů zemských obklíčeno. A když útočili, od 21. hodiny (5. hod. odpolední) obyvatelé brodští jim statečně odpírali, skoro až do západu slunce klidu neměli. Jan řečený Čert, jinak Anděl, zastával hejtmana. Nazejtří však, to jest v pátek (28.5.) páni pozorujíce, že se nepřátelská jim vojska bratří blíží, obrátili se proti nim, od města upustivše."

Na jihlavském sněmu v r. 1436 získali obratní českobrodští vyslanci od císaře Zikmunda slib, že povýší jejich město na královské. Privilegiem ze dne 4. 2. 1437 byl Český Brod zařazen mezi svobodná královská města a měl právo účasti a hlasu na zemských sněmech.

Autor:  Jiří Motyčka [ 31.03.2006 - 15:40 ]
Předmět příspěvku:  Č. Brod - Lipany

Díky, Martine. Zajímavá zmíňka z Brodské knihy, která, nemýlím-li se, měla charakter místní kroniky.

Autor:  Dorful [ 02.04.2006 - 18:46 ]
Předmět příspěvku: 

Velice zajímavé :)

Stránka 1 z 3 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/