Ve dnech 16. až 18. t.m. jsem se zúčastnil tématického zájezdu k 590. výročí upálení M. Jeronýma Pražského do Kostnice pořádaného OS Exulant. Celou sobotu, tj. 17. 6. jsme strávili v Kostnici s následujícím programem.
Nejprve jsme se zastavili u tzv.
Husova kamene, který je přibližně v místech, kde plály ony dvě hranice s našimi mučedníky. Na jedné straně tohoto obřího kamene je vytesáno jméno M. J. Hus s datem jeho upálení, na druhé straně obdobně pro Jeronýma Pražského. Na "Husově" straně byla položena kytice s trikolórou a bílými stuhami s věnováním, na straně druhé věnec. U kamene pronesl vzpomínkový projev o Jeronýmovi Pražském emeritní synodní senior Českobratrské církve evangelické Mgr. Pavel Smetana. Společne jsme si pak zazpívali 1. sloku písně Hranice vzplála (
/tam na břehu Rýna).
Pak již následovala prohlídka
Husova domu č. 64 v dnešní Hussen-Straβe (bývalé ul. Sv. Pavla).
Dům, kde Hus u vdovy Fídy pobýval, stál na místě dnešního domu č. 22, který se nachází na stejné straně ulice, ale o několik m dál směrem do města. Ještě o několik domů dál, opět na stejné straně, se nachází dům U delfína ("
Zum Delphin"), kde se ubytoval M. Jeroným do svého útěku z Kostnice.
Odpoledne si již zařídil každý podle svého. Nejprve jsem shlédl budovu
Konzilu, kde byl na konkláve zvolen nový papež Martin V. Nachází se blízko břehu Bodamského jezera, kde je přístav, v němž kotví lodě lodní dopravy po jezeře. Dnes je v této budově koncertní a společenský sál i exkluzívní restaurace.
Následovala prohlídka gotického kostela sv. Štěpána (
st. Stephanskirche), v době koncilu byl dějištěm papežského soudu.
Pak jsem se zastavil u bývalého
dominikánského kláštera (dnes Steigenberger Inselhotel), kde byl Hus od 6. 12. 1414 vězněn ve smrduté kobce vedle záchodu, proto do ní neuzavřeným okénkem pronikal nejen chlad, ale i ohavný zápach. Okénko této kobky i její dveře jsou umístěny v Husově domě.
Závěrečná fáze odpoledního programu se týkala prohlídky gotického chrámu Münsteru Naší milé Paní (
Münster Unserer Lieben Frau), kde se odehrávala závěrečná fáze Jeronýmova i Husova odsouzení a Husova odsvěcení. Toto místo je označeno na dlaždici těsně za hlavním vchodem do katedrály.
Program vyvrcholil krátkou bohoslužbou právě v tomto chrámu za laskavého svolení jeho děkana, který také vzpomenul kostnických mučedníků. Bohoslužbu vedl a kázal bratr Pavel Smetana. Přátelé a bratří, pro někoho možná něco neuvěřitelného. Po šesti stoletích zástupci českých protestantských církví uctili památku dvou opravdových svědků víry bohoslužbou v monumentálních prostorách katolického kostela, kde byli oba odsouzeni. V této bohoslužbě vůbec nešlo o vyhrocování dávných sporů, ale jednalo se o jakousi bohoslužbu smíření, jež se stala malým příspěvkem k evropské ekumeně a zárověň nenechala nikoho na pochybách, jak Češi vnímají odkaz obou svědků víry...