Ano, určitě půjde o bitvu u Živohoště datovanou 6. listopadu 1419. Rozhodně ji za záhadnou můžeme považovat, protože prameny jsou jako obvykle velice skoupé a skutečný průběh boje lze stěží rekonstruovat. V popisech starších historiků jsme se zpravidla dočetli, že se zde skupina husitských poutníků ubránila královské jízdě tím, že postavila zídky nasucho kladené, které je ochránili. A my jsme vymýšleli, kterak a kde by asi bylo možné posbírat vhodný kámen a rychle postavit zdi, které by koně nepřeskočili a které by nespadly už před jejich dusotem
. Byla to ale jen taková unikátní zmínka vytržená z kontextu dobových zpráv, ve kterých je nejasné prakticky všechno a odhadnout průběh bitvy lze jen velmi hrubě.
Daleko důležitější, než vlastní bitva mi přijde popis v SLČ, který poněkud přibližuje vojenskou situaci kališnické strany v počátcích revoluce. Když se husité chystali na celozemský sjezd v Praze, tak se u Žinkov shromáždily jejich síly z měst Plzně, Klatov, Domažlic a Sušice pod vedením Břeňka Švihovského z Dolan a bratrů Chvala a Kuneše z Machovic. A to zřejmě v "plné polní":
"Tehdy se stalo, že se tu poprvé sešli se zbraní, v odění a s vozy. Neboť kněz Koranda kázal, že kdo se chce na tu pouť vydat, ať si sebou vezme sudlice na kozly, že kozlové chtějí okusovat štěpy." Přitáhli s vozy, coby jediným vhodným dopravním prostředkem pro přepravu zbroje, zbraní, zásob a hlavně lidí. Z těchto vozů pak bylo možné vytvořit i vozovou hradbu, nad jejímž používáním se žádný z kronikářů nepozastavuje a nepovažuje ji za nějakou novinku vzniklou na počátku husitské revoluce. Proč taky? Byla známa odnepaměti jako ohrazení vojenských táborů a její popis ve voj. řádu Jana Hájka z Hodětína (1413) jistě vycházel z aktuální reality české zemské hotovosti.
Když se tedy těžce vyzbrojení západočeští husité dostali k Novému Knínu, zastihla je zpráva o tom, že nevelký houfec ze Sezimova Ústí se obává útoku královského vojska vedeným Petrem ze Šternberka. Poslali jim tedy naproti ozbrojený houf na pěti vozech. Kolik jich asi mohlo být, když jeli na pěti vozech? 40 nebo 50? Nic moc
. Když páně Petrovi jezdci za určitých ztrát rozehnali ústecký houfec, uchýlila se posila s oněmi pěti vozy na jakýsi kopec, kde se k nim přidalo asi 100 uprchlých ústeckých poutníků. Společně opevňovali své pozice i kamennými zídkami nasucho kladenými. Prý se mohlo jednat o pozůstatky hradiště Červenka nedaleko Ostromeče, kde by asi o kámen nouze nebyla. Než se královští odhodlali k útoku, dorazily zprávy o příchodu silného vojska západočeských měst od Nového Knína a tak se raději stáhli.
Vítězem bitvy byla podle středověkých zásad ta strana, která strávila noc na bojišti, tj. v našem případě husité.
Skutečně podivná bitva
.