Pergamen z gotických knih byl velmi vhodným materiálem k výrobě křidélek šipek do kuše. Vzhledem k negramotnosti a malému kulturnímu rozhledu větší části populace bylo mnoho cenných knih z rozvrácených klášterů a hradů zničeno a jejich listy použity k různým účelům. Např. při dobytí Nového hradu u Kunratic přepadl "obecný a hrabivý lid" vůz, na kterém hejtman Fulštejn odvážel mnoho knih a ukradl je. Potom dokonce probourali hradní zeď, aby se dostali do hradu, který byl již střežen pražskými strážemi, a pronikli do knihovny, kterou rozkradli a vzácné rukopisy pak v Praze prodávali za "laciné peníze". Takto se tedy výrobci šipek do kuší mohli levně dostat k vhodnému materiálu na výrobu letek. Jiné zničené manuscripty byly použity např. pro balení ryb na trhu.
Nějaké přímé prameny (tzn. dochované originály) asi stěží dohledám, ale v jedné ze stěžejních knih o kuších píše autor, že pro velké šipky do hradebních kuší se s oblibou používal papír ze starých kodexů. Jde o toto dílo: Egon Harmuth, Die Armbrust, Graz 1975, str. 75.
V muzeu hlavního města Prahy jsou (resp. byly při mé poslední návštěvě před cca 10-ti lety) šipky do kuše s letkami vyrobenými z popsaných pergamenových listů. Pravděpodobně šlo o repliky.
V zahraničních materiálech se také objevují repliky takovýchto šipek:
Naprostá většina dochovaných šipek do kuší má letky vyrobené ze dřeva nebo pergamenu.
Třeba na těchto stránkách je toho o kuších opravdu hodně
:
http://www.vikingsword.com/vb/showthrea ... t=crossbowhttp://www.vikingsword.com/vb/showthrea ... sbow+boltshttp://www.vikingsword.com/vb/showthrea ... t=crossbowU replik letek z manuscriptu by pravděpodobně šlo o potištěný papír z tiskárny, přeložený a slepený, možná s nějakou zesilující vrstvou mezi. Taky jsem pár takových vyrobil, ale neměly velkou trvanlivost. Nejlepší letky jsou z tenké tvrdé kůže nebo silného tvrdého papíru (např. tvrzená papírová lepenka typu "prešpán" se mi osvědčila).